Ağız Ve Dil Yarası Nasıl Geçer?

Ağız ve dil yarası bağışıklık sisteminden kaynaklanan problemlerden meydana gelebilmektedir.  Eğer sürekli ağızda ve dilde yara meydana geliyorsa, iyi bir araştırılma yapılması gerektedir. Yaraya sebep olan her neyse bir an önce ortadan kaldırılmalı ve gereken tedavi uygulanmalıdır. Genellikle ağız yaralarının sebepleri arasında vitamin eksikliği ile bağışıklık sistemi sorunları yer almaktadır.

Diğer sebepler şunlardır:

Yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden mütevellit ağızda dilde yara oluşabilmektedir. Aşırı tuzlu, acılı yada ekşi olan bir takım yiyeceklerle içecekler bunların başlıca nedenleri arasındadır.

Alerji olan insanların bazılarında bu tip yaralar görülebilmektedir.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi vitamin eksikleri nedenlerden birisidir. B vitamini eksikliğinde ağız ve dil yaraları sıklıkla görülmektedir. Bir an önce vitamin eksikliği giderilmeli B12 vitamin takviyesi yapılmalıdır.

Sigara hayatımızı olumsuz etkilemekte ve bir çok hastalığa neden olmaktadır. İçerisinde bulunan zehir ve nikotin ağız yaralarına davetiye çıkarmaktadır.

Stres başlıca nedenler arasında gösterilmektedir. Günümüzde çoğu hastalığın oluşmasına zemin hazırlayan stres, uçuk, dil yaralarına neden olur.

Evde doğal çözümler:

Meyan kökü ile tedavi:  ilk evvela bir çay kaşığı meyan kökü bir su bardağı suyla dört saat bekletilir. Ardından bekletmiş olduğunuz su ile gargara yapın. Mucizevi faydasını en kısa zamanda göreceksiniz. Eğer ağız yaranız geçmez ise, en kısa zamanda doktora gidiniz.

Kişniş:  Kişnişin yaprak ve tohumlarını suyla kaynatın ve gargara yapın. Ağız dil yaralarında en güçlü tedavilerin başında gelmektedir.

Hindistan cevizi:  İçerisinde bir çok vitamin mineral bulunan Hindistan cevizi tam bir sağlık deposudur. Ağız yaralarının iyileşmesine yardımcı olur çünkü içerisinde B1, B2, C, E gibi vitaminler bulunmaktadır. Hindistan cevizi sütüyle gargara yaptıktan sonra beş dakika ağzınızda bekletin. Sonrasında yutmayınız.

Karbonatlı su: Karbonatla suyu karıştırın ve gargara yapın. Bunun haricinde tuzda ilave edebilirsiniz. Ağız içi yaralarına  iyi gelir.

agiz-ve-dil-yarasi-gorsel

« En güzel Anlamlı Resimli Kısa Cuma Mesajları

Nane Yağının Faydaları kısaca »

Bu konuya benzer Yazılar

  • yeşil çay nedir ve nasıl demlenir hakkında bilgiyeşil çay nedir ve nasıl demlenir hakkında bilgi Son yıllarda özellikle detoks etkisi için kullanılan yeşil çay aslında bildiğimiz siyah çaydır.Farklı kurutma teknikleri ile kurutularak kullanıma sunulan yeşil çay Camellia sinensis […]
  • Nasıl BeslenmeliNasıl Beslenmeli • Günde 2 -3 litre arasında sıvı alınmalıdır. Su insan vücudunun en önemli maddelerinden biridir. Cildin daha canlı ve pürüzsüz olmasının yanında, boşaltım sistemi için de büyük önem […]
  • Kanser Neden OlurKanser Neden Olur kanserin birçok sebebi vardır. Farklı kanser mikroplan vardır. Kanser; Hücrelerin mikroplar tarafından öldürülmesi değil, hücrelerin aşın gelişip, çoğalması ve hücrenin görevini yerine […]

Yorum yap

Domain Ziyaretçi Sayısı