Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan diyeti 4 evrede kilo verdiren ve verdirilen kiloyu koruyan etkin diyetlerden biridir.Hızlı süreçte kilo verdirse dahi kiloyu korumak için bir evreye sahip olması aynı kiloyu yeniden almayı engeller.Dukan diyeti evrelere sadık kalarak yapıldığında kalıcı kilo kontrolü sunan bilimsel ve sağlıklı bir diyettir.

Dukan diyetinin 1. Evresi vücuda çok etkisi yapan ve ödemin atılmasını sağlayan bir aşamadır.Bu aşamada diyet uygulayanların sadece proteinle beslenmesi gerekir.Bununla beraber dukan diyetinde mutlaka kullanılması gereken yulaf kepeğini günde 1,5 kaşık olmak üzere tüketebilirsiniz.Diyetin bu evresinden itibaren şeker tüketimi yapmamanız gerekiyor.Bu nedenle çay ve kahveyi şekersiz yada tatlandırıcı kullanarak tüketmelisiniz.

Diyetin 2. Aşaması asıl kilonun verildiği süreçtir.Kiloya göre değişen uzunluklardadır.Diyet bu aşamada iki türlü yapılabilir.1 gün ilk evredeki gibi sadece proteinle beslenilir 2. Gün bu proteinlerin yanına sebzeler eklenir.Bu düzen 1 gün protein 1 gün sebze protein olarak devam eder.Eğer daha hızlı kilo vermek istiyorsanız 1+1 yerine döngüyü 5+5 olarak evam ettirebilirsiniz.5+5 uygulamasında diyeti yapanlar 5 gün sadece protein sonraki 5 gün sebze ve proteinlerle beslenmelidirler.Yulaf kepeği bu aşamadan itibaren günde 2 kaşık olmalıdır.

Diyetin 3. Aşamasında diyeti uygulayanlar istedikleri kiloya gelmişlerdir.Eğer bu aşamama yapılmaz ise dukan diyetinde verilen kilolar zaman içinde mutlaka geri alınır bu nedene 3. Yani güçlendirme adı verilen evrede her gün sebze protein beslenmenizi sürdürmeniz gerekmektedir.ilk 2 evreden farklı olarak her gün 2 dilim tam buğday yada tam çavdar ekmeği tüketebilirsiniz. Ayrıca diyetin bu evresine kadar tüketilmeyen meyvelerinde tüketimi 3. Evre olan güçlendirmede başlamaktadır.Güçlendirme evresinde haftada 1 gün sadece protein beslenmesi yada 1. Evre ki yeme düzenine uygun beslenmelisiniz.dukan diyeti nasıl yapılır Güçlendirme evresinin en önemli özelliği ise haftada 1 öğün dilediğiniz bir yemeği başlangıçtan tatlıya kadar tüketebilme özgürlüğünüzdür.Bu öğünleri mutlaka yapmanız gerektiğini belirtmek isteriz aksi takdirde vücut normal yeme düzenine geçemez ve diyetin bitişinde yeniden kilo alırsınız. Yulaf kepeği bu aşamadan itibaren günde 3 kaşık tüketilmelidir.

Dukan diyetinin son evresi olan koruma evresi ömür boyu süren bir evredir.Dukan diyetinin bu sen evresinde her gün normal beslenme düzeninizi sürdürebilirsiniz.Ancak her hafta aynı gün olmak üzere haftada  bir gün sadece protein beslenmesi yapmanız gerekmektedir.aynı 1. Evrede ki gibi besleneceğiniz bu günlerde protein dışında şekerli yada yağlı tüketim yapmamalısınız.Dukan diyetinden ömür boyu her gün 3  kaşık yulaf kepeği tüketilmesi zorunludur.Bu nedenle son aşamada mutlaka her gün yulaf kepeğinizi tüketmelisiniz.Bu sayede ömür boyu kilonuzu koruyabilirsiniz.

« Bebekler İçin Örgü Hırka Modelleri

Dr. Mehmet Öz Diyeti ile 1 Haftada 5 Kilo Verin »

Bu konuya benzer Yazılar

  • Eski kazaklardan çanta yapımıEski kazaklardan çanta yapımı Eski kazaklar zamanla sandıktan çıkar ya atılar yada böyle farklı geri dönüşümler elde edilebilir. Eskiyen kazaklarla elbiseler ve bluzlar yapılığını paylaştık. Şimdi ise eski kazaktan […]
  • Kullanılmayan eski gömleklerden aksesuarlarKullanılmayan eski gömleklerden aksesuarlar Eski gömleklerden kıyafetler ve çeşitli elbiseler yapıldığı gibi aynı zamanda aksesuarlarda yapılabilmektedir. Bu bahsetmiş olduğum aksesuarlar giyim üzerine değil ev dekorasyonu üzerine […]
  • Cdler ile neler yapılır? Geri dönüşümCdler ile neler yapılır? Geri dönüşüm Canvas yada mdf tablolara o kadar para vermenize gerek yok. Parçalı tablolar son zamanlarda yüksek fiyatları ile dikkat çekiyor. Cd ve kutuları ile çok daha güzellerini bilgisayar […]

Yorum yap

Domain Ziyaretçi Sayısı