Eklem iltihabı nedir nasıl oluşur? : Tedavisi

Cerahat yapan mikropların eklem içine yerleşerek yaptıkları eklem iltihabı her yaşta görülebi­lir. Fakat yeni doğmuş çocuklarda ve 12 yaş arası çocuklarda daha sık görülür. En çok kalça eklemi hastalanır, diz, dirsek gelir. Mik­roplar ekleme üç yolla girerler. Kan yolu İle (vücudun herhangi bir yerindeki İltihap ye­rinden kalkan mikropların kan dolaşımı ile bir ekleme gelip yerleşmesi) komşuluk yolu ile (ekleme yakın bir iltihap odağından mik­ropların mafsala gelmesi İle), direkt yayılma (ekleme direkt gelen bir darbe sonucu mik­ropların eklem içine girmesi ile).

Yerleşen İltihabın şiddetine ve derecesine göre klinik belirtiler görülür, iltihabın ekleme gelmesinden sonra birkaç gün içinde hasta­lık süratle gelişmeye başlar. Ağrının şiddeti birkaç saat İçinde yavaş yavaş artar, daya­nılmaz bir duruma gelebilir. Eklem hareket­leri esnasında ağrı artabilir. İltihabın genel be­lirtileri olan titreme, ateş, terleme, kırıklık, iş­tahsızlık, çocuklarda bulantı ve kusma gö­rülür. Hastalık vücudun alt kısmında ise to­pallama görülür. Genellikle yalnız bir ekle­mi tutar. Eklem şiş, kırmızı, sıcak ve tama­men duyarlıdır ve hafif bükülmüş olarak tu­tulur. Şişlik belirtileri eklem içinde iltihaptan dolayı artan sıvıdan ileri gelir. Kaslarda ko­ruyucu bir kasılma vardır, vücut ısısı 40 de­receye kadar günlük yükselmeler yapar.

Eklem iltihabı çok ciddi bir durumdur ve acil olarak derhal tedavi edilmelidir.

Acil tedavi:

1 Cerahatin boşaltılması (hasta bayıltıla­rak cerrahi olarak mafsal açılır, cerahat te­mizlenir ve konan drenler = lastik sondalar ile cerahatin devamlı olarak dışarı akması sağlanır.)

2 Antibiyotiklerin tatbiki (alınan ceraha­tin tetkiki     sonucu anlaşılan mikroplann hassas olduğu antibiyotikler tespit edilip has­taya yüksek dozda verilir).

3İîkIemin tespiti (iltihabın meydana ge­tireceği şekil bozukluklarının önlenmesi için gereklidir).

4 Destekleyici tedavi (sıvı gıdalar, kan, besleyici diyet ve yatıştırıcı ilaçların verilme­si).

Maddelerden meydana gelmelidir. Bu Şekilde yapılan tedavi ile genellikle başarı el­de edilir. Usule uygun şekilde yapılmayan veya gecikmiş tedaviler sonunda mafsallar­da hareketsizlik ve şekil bozuklukları gelişir.

« Elektrik çarpması nedir Tedavisi

Eklem kireçlenmesi nedir? : Belirtileri »

Bu konuya benzer Yazılar

  • Kireçlenmeye karşıKireçlenmeye karşı Kür: Kireçlenmeye karşı 2 adet büyük boy taze (yeşil) ya da kurutulmuş çınar yaprağını soğuk suda yıkayın ve parçalara ayırın. 1 su bardağı klorsuz suyu kaynattıktan sonra yaprakları […]
  • Elektrik çarpması nedir TedavisiElektrik çarpması nedir Tedavisi Normal şehir ceryanı ya da yüksek gerilim elektriğine temas haline gelip de devreyi ta­mamlayan canlılar, elektrik çarmasına ma­ruz kalırlar. Elektrik çarpmasına bağlı yanık­lar, […]
  • Eklem kireçlenmesi nedir? : BelirtileriEklem kireçlenmesi nedir? : Belirtileri Eklem hastalıkları arasında en sık görüleni ilerleyici eklem bozukluklarıdır. Eklem yüz­lerinde eskime ve aşınma ön plânda olup, İltihapla ilgisi olmayan bu durum artroz ve­ya kireçlenme […]

Yorum yap

Domain Ziyaretçi Sayısı