ekolojik denge

Allah’ın (C.C) yarattığı kainatta israf ve çöp yok, işe yaramaz bir nesne de yok. O herşeyi ahenkli bir şekilde yaratmıştık. Denge unsuru olan bireyler üzerlerine biçilen görevi zevkle aşkla yapmaktadır. Deniz anası, denizdeki pislikleri yerken denizi temizlemektedir.
Dağdaki yaprak çürüklerinden mantar oluşmakta bu mantarları hayvanlar yemektedir. Akbaba, kartal ve doğan buldukları işleri kebap yer gibi zevkle yemekte, bu leşlerin kokuşup mikrop saçmasını önlemektedirler.
Balıklar, sivrisinekleri yemektedir. Yılanlar ağaç ve bitkilerdeki zehirleri toplayarak gıdalanmaktadır. Hayvan dışkısını, böcekler afiyetle yemektedir, köpekler kemikleri nefesleriyle yumuşatarak ekmek yer gibi yiyerek, oluşacak kemik yığınmalarını önlemektedirler.


Fareler lağımları yemekte, kanalizasyon şebekelerinin tıkanmasını önlemektedir.
Eğer bir yerde fare istilası, böcek istilası. Yılan tehlikesi varsa; Orada dengeyi bozan unsurlar vardır. O hayvanın gıdasının ya da o hayvanı yiyen hayvanın eksikliği söz konusudur.
iklimlerin değişmesi avcılar, fabrika atıkları, zirai ilaçlar, dumanlar, eksoz gazlan ve gürültü kuş çeşitlerinin, böceklerin azalmasına hatta yok olmasına neden olmuştur. Ekolojik denge korunmadan doğal tarım olmaz.

« alternatif tarım

Boncuklu patik örnekleri »

Bu konuya benzer Yazılar

  • Nasıl BeslenmeliNasıl Beslenmeli • Günde 2 -3 litre arasında sıvı alınmalıdır. Su insan vücudunun en önemli maddelerinden biridir. Cildin daha canlı ve pürüzsüz olmasının yanında, boşaltım sistemi için de büyük önem […]
  • GDO’NUN ZARARLARIGDO’NUN ZARARLARI Biz köyde, asmayı (üzüm bağı) kavağa, duda aşıladık, fakat tat bozulduğu için kesmek zorunda kaldık. Beyaz üzüme siyah üzüm v.b aşılanabilir. Kolera bakterisinin genini taşıyan yoncayı […]
  • İninal Kart Nedir, Nasıl Alınır?İninal Kart Nedir, Nasıl Alınır? Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda birçok konuda kolaylık sağlanıyor. Teknolojinin nimetlerinden yararlanılarak ortaya çıkan konulardan birisi ise elbette online […]
Comments
  1. ramiz

Yorum yap

Domain Ziyaretçi Sayısı