Gebelikte Kaşıntı Neden olur, Nasıl geçer, Ne iyi gelir?

Gebeliğin altıncı ayından sonra başlar, özel­likle karın, kalçalar ve uyluklarda olur. Çok sayıda küçük, kabartılı belirtiler ve kaşıntı iz­leri vardır, uyuzu taklit eder. Doğumdan son­ra kendiliğinden geriler.

GECE İŞEMESİ: Çocukların ge­ce uykuda idrar kaçırmasına tıp dilinde “enüresis” denir. Esasen 2,5a3 yaşına ka­dar bu durum normaldir. Zira çocukta he­nüz beyin gelişmesi tamamlanmamıştır. Bu sebeple idrarı geldiği zaman çocuk kendini frenleyemez. Nitekim çocuk konuşmaya baş­ladıktan sonra gündüzleri idrarının geldiğini söyler ama tuvalete tutulmazsa kendini frenleyemediğinden altına kaçırır. Bu durum 3 yaşından sonra da devam ederse artık nor­mal gözüyle bakılmamalidir.

Gece işemesi, çoğu kere bu konudaki eği­tim yetersizliği ve psikolojik sebeplere bağlı­dır. Ebeveyni tarafından çocuğa idrarını tut­ması Öğretilmeye çalışılmalıdır. Ya değilse ço­cuk idrarını tutmaya ne lüzum görür ne de gayret sarfeder. Hatta gündüzleri bile olayı önemsemez, oyununu bozmaz,alhna kaçı­rır. Ancak bu eğitimi yaparken kinci ya da tehdit edici davranışlardan kaçınılmalıdır.

Psikolojik kaynaklı gece İşemeleri, ebe­veynlerin davranış ve sevgi açısından çocuk­larını ayırt etmelerine, yine anneababa ara­sındaki münakaşalar, geçimsizlik, uyumsuz­luklara veya okul ve ders problemleri gibi faktörlere bağlıdır. Söz konusu edilen du­rumlar, çocukta ruhi gerginlik ve huzursuz­luğa sebep olur. Bu da çocukta gece işeme­si gibi bir kötü alışkanlığa yol açabilir.

Bu gibi durumlarda yine tehdit ve sert davranışlardan kaçınılmalı, çocuğa diğer kar­deşlerine olduğu gibi şefkatle davranılmalı, anneababa arasındaki geçimsizlikleri çocuğa aksettirmemeye gayret gösterilmelidir.

Bunun dışında çocuğu geceleri şartlı ref­leksle eğitmek yolu seçilebilir. Örnek olarak bir çalar saatle, gecede 1a2 defa uykudan uyandırılır ve tuvalete kaldırılır. Ancak bu es­nada çocuğun tam uyanık ve şuurunun ye­rinde olmasına dikkat edilmelidir. Bu arada mesane boyunun ton usu nü kuvvetlendirici bir takım ilaçlar verilerek yardımcı olunabilir.

Nihayet gece İşemesi görülen az sayıda bir grup çocukta sebep olarak bazı hastalıklar akla gelebilir. Bunlar doğumdan olan ve me­sanenin gelişme bozukluklarıyla ilgli hasta­lıklardır. Bu tip hastalıklarda tedavi, cerrahi müdahaleye kadar gidebilir.

« fil hastalığı neden olur? Bu hastalığı nasıl bir tedavi uygulanır

Gıda zehirlenmesi nedir? »

Bu konuya benzer Yazılar

  • KÜRDANDAN MAKET EV YAPIMIKÜRDANDAN MAKET EV YAPIMI Kürdandan çok güzel bir etkinlik yaptım ve bu benim aklıma gece yatarken geldi. Sabah da uygulamak için başladım ve ortaya böyle güzel ev maketi çıktı. Yapımı biraz uğraştırıyor ama […]
  • RESİMLİ ON KASIM MESAJLARIRESİMLİ ON KASIM MESAJLARI Bugün günlerden 10 kasım arkadaşlar. Atatürk tam olarak 76 yıl aramızda yok. Hepimiz onu anıyoruz ve ne zaman atatürk ile ilgili kutlamalar olsa aklımıza hep ulu önderimiz mustafa kemal […]
  • Fasulye Pamukta Nasıl YetişirFasulye Pamukta Nasıl Yetişir Bu güzel uygulama ilkokul ve ortaokul zamanlarında öğretmen ödev olarak verir. Ya da lise de biyoloji dersi için yapılır. Pamuğun içine fasulyeleri koyuyoruz ve ıslatıp karanlık bir ortama […]

Yorum yap

Domain Ziyaretçi Sayısı