Kanser Neden Olur

kanserin birçok sebebi vardır. Farklı kanser mikroplan vardır. Kanser; Hücrelerin mikroplar tarafından öldürülmesi değil, hücrelerin aşın gelişip, çoğalması ve hücrenin görevini yerine getiremez konuma gelmesidir.
Yeryüzünde ne varsa insan vücudunda da vardır. Dünyanın 2/3’ü su, insan vücudunun da 2/3’ü sudur. Bütün mineraller az çok vücudumuza lazım. Yeryüzündeki madenler içinde kalsiyumun oranı nedir bilmiyoruz. Bir araştırma yapılsa (her yer mermer taşı, kireç taşı) belki en fazla maden kalsiyumdur. Vücudumuzda bulunan en fazla mineral kalsiyumdur. Vücudumuzda yaklaşık 3 kg mineral var, yeryüzünde az bulunan gümüş iyon olarak beynimizin çalışmasını sağlar. Her minerali az yada çok almalıyız.
Helal dairesi çok geniş olmasına rağmen, günümüz de bu daire, bilimin ilerlemesi ile çok daraltılmış, tarım, hayvancılık ve gıda sanayinin belirli başlı mineral, vitamin ve protein ekseninde cereyan etmesiyle kısır bir döngü oluşturulmuştur. Başka bir ifade ile, tarım gübreleri azot, nitrat v.s. den oluşuyor. Sütte protein, az yağ, kalsiyum, fosfor, A,D,C vitaminleri az miktarda, bakır, demir, kobalt, manganez ve nikel vardır. Yumurtada da hemen hemen bunlar vardır. Süt yemine de bunlar katılıyor, tavuk yemine de. Açık besi ve merada otlatma olmadığı için, tarımda aynı hayvancılıkta aynı şeyleri içeriyor. Vücudumuz 10-20-50 adet maddeyle besleniyor. Bunlar aşın büyültücü maddelerdir. Vücut büyüme evresini tamamlayınca, hücreler anormal gelişmeye, çoğalmaya başlıyor ve kanser oluşuyor.
Bunlardan daha vahimi; Meyve ve sebzelere, salkım büyütücü, meyve, sebze irileştirici hormonların atılması, tavuk ve sığırlara suni gıdaların enjekte ve yem yoluyla verilmesi kansere gel çağrısından başka birşey değildir.
Yerli tohumlan begenmeyip ithal hiprit tohumlarla meyve ve sebze üretmek, bu tohumları altından daha pahalıya almak parayla kanser ithal etmek demektir.
Tahini, pekmezi ve balı begenmeyip çikolata yemek ayranı, sütü, meyve sularını begenmeyip asitli içecekler içmek T.V. reklamıyla kanser olmak demektir.
ODTÜ kimya bölümünde doçentlik yapmış, Kanada ve ABD’de bulunmuş bir bilim adamı olayı çok yalın açıkladı. “Doğada serbest olarak bulunmayan her şey kanserojendir.” Laplı deterjanlar, gıda koruyucuları ve suni elbiseler hep kanserojendir.


Fastfoodlar, hamburgerler, lahmacunlar, kabızlık yapıcı gıdalar, aşırı tıka-
basa yemek yemek, stres, sigara, alkol ve kötü olaşkanlıklar, diş sağlığı ve temizliğine özen göstermeme, bozuk gıdalar hep kansere davetiyedir.
Meyve ve sebzelere atılan kimyasal zehirlerin bazısı, yağmurla ve yıkamakla yok olmaz, meyve ve sebzeye nüfuz eder bu zehirlerde kansereojendir. Köylerde, nitratlı ve mikroplu suların içilmesi çeşitli hastalıklara, böbrek taşına ve kansere yol açmaktadır.
Sulak tarım arazilerine nitratlı ve diğer kimyasal gübreler kesinlikle atılmamalıdır. Nitrat, buğdayın sapından buğdaya ve una ekmeğe geçmektedir. Doğal gübreye dönülmelidir. Bilim Adamları, buluşlarını, bilimlerini insan sağlığını korumaya yönelik yapmalıdır. Unutmasınlar ki; Yaptıkları şeyi kendileri, çocukları, anneleri, babaları, teyzeleri ve tüm tanıdıkları kullanacak yada yiyecektir.
Resulullah (s.a.v) Efendimiz Mekke’den Medine’ye Hicret ettiklerinde, Medine’de Bühtan Vadisinde, Bakiül Garkad kabristanlığının olduğu yerde, Mekke-Medine arasında Humm gölcüğü vardı.
Bu gölcük ve bataklıkların suları pis ve açmıştı. Sıtma (Medine Humması) ve bulaşıcı hastalıklar kol geziyordu, Medineliler genç yaşta ölüyordu. Resulullah (s.a.v) Efendimiz bu bataklıkların kurutulmasını teşvik etmiş ve bataklıklar kurutulunca, Medine ferah ve yeşillik bir şehir olmuştur.
Dünyamızı da kendi ellerimizle bataklık hale getirdik. Ozon tabakasını yavaş yavaş deliyoruz. Eksoz gazı ve bacalardan tüten zehirli dumanlarla soluduğumuz havayı, çok ve kolay kazanma hırsı ile (köylüler dahil) yediklerimizi hep kanser yapıcı yaptık. Bunlar değişmedikçe, dünya top yekün değişmedikçe kanserin ilacı bulunsa bile fazla işe yaramaz.
Kanserden korunmak için vücuttaki toksin maddeleri atıcı, bağışıklık sistemini kuvvetlendirici, anti kanserojen çörek otundan günde 4 gram (öğütülmüş olarak) yemek faydalıdır.
Hazreti Ali (R.a); Çok yemekten sakınınız! (Özellikle akşam yemeği) Zira çok yemek bedenin sağlığını bozar. Gece istirahatini ortadan kaldırır. Buyurarak kansere ve hastalıklara karşı kalıcı bir formül önermiştir

« Nasıl Beslenmeli

(GDO) GENLERİ DEĞİŞTİRİLEN ORGANİZMALAR GENİMİZLE OYNAMAYINIZ »

Bu konuya benzer Yazılar

  • Nasıl BeslenmeliNasıl Beslenmeli • Günde 2 -3 litre arasında sıvı alınmalıdır. Su insan vücudunun en önemli maddelerinden biridir. Cildin daha canlı ve pürüzsüz olmasının yanında, boşaltım sistemi için de büyük önem […]
  •  Protein içeren besinler nelerdir? Protein içeren besinler nelerdir? Aslında bizim yediğimiz birçok gıdada mutlaka protein vardır ama bazılarında az , bazılarında ise çoktur. Şimdi hangi yiyeceklerde protein var onlara bakalım. Hayvansal kaynakları; Et , […]
  • Dudakta meydana gelen hastalıklarDudakta meydana gelen hastalıklar Dudakları ilgilendiren has­talıklar fazla değildir; buralarda, en çok, so­ğuk havalarda veya ağız hastaiıklarıyle ilgili olarak beliren çatlaklara rastlanır. Genellik­le kullanılan ilâçlar […]

Yorum yap

Domain Ziyaretçi Sayısı