Oruç nedir , Oruç kelimesinin anlamı

 

Orucun kelime anlamı arkadaşlar günlük ya da ruze’dir. Oruç aynı zaman da bir farsça kelimedir. Arapçada ise orucun karşılığna savm denir.

Şimdi oruç nedir hep beraber ona bakalım.

İslamın 5 temelinden birisi de oruçtur ve oruç insanları her türlü kötülüklerden alıkoyar. oruç niyet ile yapılır ve imsak vaktinden , güneş batıncaya kadar hiçbirşey yememek ve içmemek gerekir. Bunların yanı sıra cinsel ilişkiden de uzak durulmalıdır.

orucun kelime anlamı nedir

« Sahur ile ilgili maniler

19 mayıs şiirleri »

Bu konuya benzer Yazılar

  • Hangi hayvanlar kurban olabilirHangi hayvanlar kurban olabilir Kurbanlık olan hayvanlar keçi , sığır , koyun , manda ve devedir. Erkek veya dişi olmalarında bir sorun yoktur kurban yapılabilir. Ama koyun ile keçi birer yaşını doldurmaları gerek. Deve […]
  • Zekât vermenin belirli bir zamanı var mıdır ?Zekât vermenin belirli bir zamanı var mıdır ? Sevgili olurum zekat vermenin bir zamana yoktur. Farz olduğu için hemen de verilebilir. Bunun için ramazan ayını veya bir ayı beklemenize gerekm yoktur. Ama zekatınızı en kısa zaman da […]
  • Hamilelikte kadın saçını kesebilir miHamilelikte kadın saçını kesebilir mi Sevgili okurum gebeyken saçınızı kestirebilirsiniz bunda bir sorun yoktur. Aynı zaman da bu saç kestirme de çocuğunuzun geleceğini etkilemez.  

Yorum yap

Domain Ziyaretçi Sayısı